wtorek, 22 marca 2011

Amazon odcina Lendle - popularny serwis do pożyczania e-booków na Kindle

Bardzo popularny serwis umożliwiający użytkownikom czytników Kindle pożyczanie e-booków został odcięty od usług Amazon.

Amazon usunął Lendle ze swojego systemu API tłumacząc się tym, iż "serwis nie służy głównemu celowi jakim jest napędzanie sprzedaży produktów i usług w sklepie Amazon".

Współzałożyciel Lendle Jeff Croft jest bardzo zdenerwowany ruchem Amazon, zaledwie sześć tygodni po uruchomieniu serwisu. Oficjalną informację można przeczytać na blogu Lendle, z której możemy dowiedzieć się, iż odcięcie serwisu oznacza jego całkowity koniec, gdyż mocno bazował na API Amazona. Odcięcie od systemu Amazona jest dużym zaskoczeniem gdyż wcześniej Lendle nie otrzymało żadnych skarg nt. działania serwisu, a wielu pracowników Amazona było dużymi fanami Lendle. Możliwym powodem jest duża presja ze strony wydawców, który bardzo sceptycznie podchodzą do możliwości pożyczania e-książek, jednak w chwili obecnej są to tylko spekulacje.

Główną ideą serwisu była popularyzacja czytania książek, a motto brzmi: "You can’t borrow if you don’t lend, and you can’t lend if you don’t buy.", co w wolnym tłumaczeniu znaczy "Nie możesz pożyczyć jeśli sam nie pożyczasz i nie kupujesz."

Serwisów podobnych do Lendle zrobiło się dość wiele po fakcie kiedy Amazon oraz Barnes & Noble wprowadzili opcję wypożyczania e-booków. Inne serwisy powinny się mieć na baczności.

Źródło: lendle.me

Brak komentarzy dla: “Amazon odcina Lendle - popularny serwis do pożyczania e-booków na Kindle”

Prześlij komentarz