poniedziałek, 26 września 2011

e-Czytelnicy czytają więcej

Nowe badania Harris Interactive ukazują gwałtowny wzrost zainteresowania e-książkami i urządzeniami umożliwiajacymi ich odczyt.

Najważniejsze ustalenia badań, to:
  1. Czytniki rosną w siłę. Już 15% Amerykanów korzysta z e-czytnika. Rok temu było to "zaledwie" 8%. Jeden na sześciu Amerykanów planuje zakup takiego urządzenia w najbliższych sześciu miesiącach.
  2. Osoby z e-czytnikami czytają więcej. 16% Amerykanów czyta od 11-20 książek rocznie. 20% czyta więcej niż 21 książek. 32% e-czytelników czyta od 11-20 książek rocznie , a aż 27% więcej niż 21.
  3. Osoby z e-czytnikami kupują więcej. 32% Amerykanów nie kupiło żadnej książki w ostatnim roku w porównaniu do 6%, którzy posiadają e-czytnik. 10% Amerykanów kupiło 11-20 książek, a zaledwie 9% z nich zakupiło więcej niż 21 pozycji. Wśród posiadaczy e-czytników ten procent wyniósł odpowiednio 17% i 17%.
Ankieta została przeprowadzona lipcu br. na próbie 2183 pełnoletnich Amerykanów.

Co wynika z badań? Rynek cyfrowych książek w USA staje się coraz większy i interesujący dla wydawnictw i firm produkujących e-czytniki (oraz innych usług z tym związanych). Coraz więcej ludzi przekonuje się do idei e-książek, która daje wygodę kupowania i czytania. Tymczasem w Polsce takich badań nie przeprowadzono, ale jak podaje Bartłomiej Roszkowski, prezes zarządu Netpress Digital, właściciela sklepu Nexto.pl, w Polsce można oszacować, że osób korzystających z e-czytników jest ok. 30-40 tysięcy, a rynek e-booków jest wart maksymalnie 11 milionów złotych. Pomimo tego sprzedaż e-książek to zaledwie 0,5% wartości całego rynku książki.

Źródło: The Digital Reader

Brak komentarzy dla: “e-Czytelnicy czytają więcej”

Prześlij komentarz