niedziela, 26 kwietnia 2009

Czytnik e-booków dla niewidomych

Technologia niepowstrzymanie prze do przodu i być może już wkrótce osoby niewidome, również będą mogły korzystać z elektronicznych czytników książek.

Papierowe książki powoli zaczynają odchodzić do lamusa, wypierane przez elektroniczne czytniki takiej jak Kindle, Sony PRS-505, czy BeBooka. Książki wciąż mają jednak przewagę nad czytnikami opartymi na technologii E-Ink, że mogą być wydawane w języku Braille'a i być czytane przez niewidomych. Elektroniczne wyświetlacze takiej opcji niestety nie posiadają, lecz naukowcy usiłują to zmienić.

Czterech naukowców z Korei opracowało projekt czytnika e-Booków właśnie dla niewidomych. Urządzenie używa elektroaktywnych polimerów, zmieniających kształt w zależności od przyłożonego napięcia, dzięki czemu mogą się z nich formować wypukłe znaki.

W odróżnieniu od tradycyjnych czytników, projekt urządzenia dla niewidomych ma dwukrotnie większe rozmiary oraz wagę. Z pewnością jest ona jednak niższa niż tradycyjnych książek.
Źródło: onet.pl

Jedna odpowiedź na temat “Czytnik e-booków dla niewidomych”

Anonimowy pisze...

Tak to jest, jak się kopiuje bezsensowne posty z Onetu. Można poczytać po angielsku np. tutaj: http://www.engadget.com/2009/04/20/braille-e-reader-concept-cant-be-far-from-reality/:
"A foursome of designers -- Seon-Keun Park, Byung-Min Woo, Sun-Hye Woo and Jin-Sun Park -- have banded together to create the above pictured concept, an e-reader for those with limited or no vision. Their Braille E-Book concept theoretically relies on electroactive polymers in order to change the surface's shape as pages are turned [...]"
Brak słowa "teoretyczny" przy projekt zmienia naprawdę wiele... Zresztą "projekt" też jest na wyrost - słowo "pomysł" byłoby lepsze... Innymi słowy: czytnika tworzącego wypukłe znaki nie ma się co spodziewać w najbliższej przyszłości.

Prześlij komentarz