poniedziałek, 17 października 2011

Czy Komisja Europejska "wymusi" jeden standardowy format e-booków?

Czyżby europarlamentarzyści zajmowali się nie tylko krzywizną ogórka? Według informacji portalu Goodereader.com Komisja Europejska zamierza "wymusić" stosowanie jednego otwartego standardu formatu e-booków, aby cyfrowe książki mogły być odczytane na każdym urządzeniu.
European Commission, lic. CC. Autor: tiseb

Podczas Targów Książki w Frankfurcie Neelie Kroes z European Union’s Digital Agenda poruszyła temat, w którym to mówiła, iż klienci powinni być w stanie otworzyć każdą e-książkę na każdym dedykowanym e-czytniku.

Kroes stwierdziła, iż "wraz z rozwojem rynku e-publishingu, musimy rozpatrzyć temat dostarczenia "interoperacyjności" tj. np. ludzie mogą kupić daną zawartość na każde urządzenie od dowolnego dostawcy, przegrać zakupioną zawartość na swoje urządzenia i zachować do niej prawa dłużej niż wynosi żywotność samych urządzeń. Takie rozwiązanie byłoby rozwiązaniem dającym otwartość i wolność wyboru dla klienta - z korzyścią także dla mniejszych graczy na rynku, takich jak niezależne księgarnie. Otwarte standardy już istnieją w tej dziedzinie, ale popyt nadal jest niski."

Głównym tematem wystąpienia Neelie Kroes były problemy związane z książkami rozprowadzanymi w różnych ekosystemach nie działającymi na wszystkich e-czytnikach. Najlepszym przykładem jest Amazon, który posiada własny format. Międzynarodowym standardem jest otwarty format EPUB. UE chciałby ujednolicenia kwestii formatu, który byłby kompatybilny ze wszystkimi czytnikami sprzedawanymi na terenie Unii Europejskiej.

Rozwiązanie, o którym mówi Kroes jest na razie jest dalekie od wprowadzenia, niemniej jednak jest to dobry znak, który pokazuje, iż UE zajmuje się tym poważnym problemem w erze kiedy cyfrowe książki rosną coraz szybciej w siłę. Dzięki ujednoliceniu formatu sprzedaż e-książek pomoże nie tylko klientom, ale także dystrybutorom i developerom tworzącym rozwiązania technologiczne oparte na ebookach (np. aplikacje do odczytu e-booków.

Źródło: egoodreader.com

2 Odpowiedzi na temat “Czy Komisja Europejska "wymusi" jeden standardowy format e-booków?”

tomek pisze...

standardowy format ebooków byłby pewnym ułatwieniem(usystematyzowaniem) rynku.

wampirów pisze...

myślę, że nie ma takiej potrzeby

Prześlij komentarz