piątek, 18 czerwca 2010

Google zeskanuje 400 000 książek

Google Books
Google we współpracy z Narodową Biblioteką Austriacką planuje udostępnić użytkownikom Internetu cały swój księgozbiór historyczny. Wszystkie książki, które zostaną zdigitalizowane zostaną "wrzucone" do usługi Google Books.

NBA założona w XIV wieku, w swoich zbiorach posiada wiele rarytasów m.in pierwszą drukowaną książkę w języku słoweńskim, najstarsze druki bułgarskie, książki po łacinie, grece, niemiecku, francusku, włosku i ok. 1800 tytułów w języku polskim.

Jak podaje InternetStandard:

- To bardzo ważny krok na drodze udostępnienia światowych księgozbiorów w internecie. W tych działaniach nie jesteśmy sami, w Europie i reszcie świata trwają coraz intensywniejsze prace nad digitalizacją księgozbiorów. Jednym z nich jest biblioteka Europeana, powstająca z inicjatywy Unii Europejskiej. Tam także trafią zdigitlizowane przez nas tytuły.

Jest to bardzo dobry znak dla innych. Austriacka Biblioteka Narodowa podjęła decyzję o digitalizacji i współpracy z gigantem Google podążając za przykładem najsłynniejszych na świecie bibliotek uniwersytetów takich jak Harvard, Stanford i Oxford. Warto wspomnieć iż, do tej pory jedyną biblioteką w niemieckojęzycznym kraju, która się na to zdecydowała była Bawarska Biblioteka Państwowa, która zawarła umowę z Google już w 2007 roku.

Źródło: InternetStandard

Brak komentarzy dla: “Google zeskanuje 400 000 książek”

Prześlij komentarz