środa, 14 października 2009

Polacy otrzymają okrojoną wersję Kindle

Tydzień temu pisałem o tym, że czytnik Kindle trafi do Polski i to w całkiem przystępnej cenie. Okazuje się jednak, że użytkownicy w zamian za niską cenę otrzymają urządzenie z ograniczoną funkcjonalnością. Kindle poza granicami USA będzie bowiem sprzedawany w okrojonej wersji.

Amerykański miesięcznik Wired poinformował, że za pomocą czytnika, który kupią użytkownicy spoza USA nie będzie można przeglądać stron internetowych ani blogów. Jedynym zastosowaniem urządzenia będzie czytanie książek i gazet. Co więcej publikacje kupione w sklepie Amazon trzeba będzie najpierw zgrać na dysk twardy i dopiero wtedy będzie można przenieść je do Kindle.

Tego problemu nie mają Amerykanie, którzy łączą się z internetem za pośrednictwem sieci 3G, której właścicielem jest firma Sprint. Dostawca zagwarantował użytkownikom urządzenia stały i bezpłatny dostęp do Sieci. W Europie Amazon musiałby negocjować warunki z przynajmniej jednym operatorem w każdym kraju, co oznaczałoby dodatkowe koszty, większe niż w przypadku podpisania umowy gwarantującej zasięg na obszarze całej Unii.

Amazon wydał oświadczenie, w którym napisano, że użytkownicy Kindle mieszkający poza terytorium USA będą łączyć się z internetem za pomocą łączy AT&T i jej partnerów. Charles Sorrel z Wired twierdzi jednak, że operator obarczył Amazon sporymi opłatami na niekorzystnych warunkach. Dlatego po wejściu czytnika na inne rynki największy sklep internetowy być może rozpocznie negocjacje z innymi firmami.

Wysyłka czytników za granicę rozpocznie się już 19 października. Wszyscy zainteresowani powinni pamiętać o tym, że do ceny 279 dolarów należy doliczyć koszty cła i dostawy. Dziennikarze Wired zamówili jedno urządzenie do Hiszpanii, przez co cena wzrosła do 350 USD. Co więcej, każdy klient powinien zaopatrzyć się we wtyczkę do zasilania, ponieważ ta dostarczona razem z czytnikiem daje się zastosować jedynie w USA.

Źródło: vbeta.pl

Brak komentarzy dla: “Polacy otrzymają okrojoną wersję Kindle”

Prześlij komentarz