środa, 13 października 2010

Amazon: sprzedaż ebooków i czytnika Kindle bardzo zadowalająca

Według badań firmy Cowen and Company pojawienie się iPada nie miało "katastroficznego" wpływu na sprzedaż czytnika Amazon Kindle. Wzrost sprzedaży urządzenia od roku 2009 wzrósł o 140% dając imponujący wynik prawie 5 mln sztuk. Dzięki temu wzrosła także sprzedaż ebooków.

Z raportu Cowen and Company można wywnioskować, że premiera iPada pomógła Amazonowi w sprzedaży czytnika i popularyzacji e-publikacji. Czytając raport wychodzi na to, że Amazon zamknie sprzedaż ebooków w 2010 na poziomie... 800 milionów dolarów! Cowen and Company przewiduje, że Apple może liczyć na 5% udziału na rynku e-książek. Dla porównania, Amazon posiada 76%. Niemniej jednak, firma badawcza szacuje, że układ ten zmieni się diametralnie w 2015 roku. Amazon będzie posiadał ok. 51% udziałów, zaś Apple już 16%.

A co w Polsce?

Na Polskim rynku e-publikacji można zauważyć pewne ożywienie. W weekend, po pewnych problemach technicznych, Empik dodał zasoby Virutalo.pl do swojego asortymentu. Zapowiedziana rewolucja się jednak nie odbyła, a ilość negatywnych komentarzy przerosła oczekiwania nawet największych sceptyków. Większość osób zainteresowanych ebookami liczyła na zapowiedziane ceny tj. 25 złotych za nowości. Jak się szybko okazało ceny ebooków były czasem nawet droższe niż książek w twardej okładce. Takie przypadki zdarzały się wcześniej także u naszych zachodnich przyjaciół. Wystarczy przypomnieć ceny "Zaginionego symbolu" Dana Browna i nowej powieści Stephenie Meyer.

Według prognoz Bartłomieja Roszkowskiego, prezesa Nexto.pl, wartość polskiego rynku ebooków w 2010 r. sięgnie 6 mln złotych zaś 2011 może przynieść skok wartości o 100%.

Moim zdaniem, wierzę, że wydawcy otworzą się na nowy rynek zbytu i dopasują ceny e-książek do wymagań czytelników i 2011 rok będzie rokiem wielkiego rozwoju e-publikacji w Polsce.

Brak komentarzy dla: “Amazon: sprzedaż ebooków i czytnika Kindle bardzo zadowalająca”

Prześlij komentarz