poniedziałek, 18 października 2010

Sprzedaż e-booków rośnie w dużym tempie...

Pozytywne dane z USA napawają polski rynek optymizmem. Coraz więcej osób porzuca tradycyjne książki dla ich cyfrowych odpowiedników.

Według raportu Association of American Publishers (AAP) sprzedaż e-książek po ośmiu miesiącach 2010 sięgnęła poziomu 263 mln USD, to o 89,9 mln USD więcej niż w roku poprzednim. W sierpniu br. sprzedano e-booki za 67 mln USD, o 174% więcej niż w analogicznym miesiącu 2009 roku (39 mln USD).

Sprzedaż cyfrowych książek nie jest jeszcze na takim poziomie jak wersji papierowych, ale rynek e-wydań ma się coraz lepiej. Sprzedaż ogólna książek od stycznia do sierpnia, to imponujący wynik ok. 2,9 mld USD, co oznacza, że udział w sprzedaży publikacji elektronicznych sięgnął 9%. Ten udział w 2009 roku wyniósł tylko 3% (ale w skali całego roku).

A w Polsce...

W Polsce czytelnictwo umiera. Powodów jest kilka. Duża cena książek tradycyjnych oraz zwiększająca się popularność ebooków, które są tańsze. Szacuje się, że rynek książki w Polsce ma się skurczyć nawet o 40% w kolejnych latach. Przyczyni się do tego także zwiększona stawka VAT. UE nie pozwoliła przedłużyć Polsce zerowej stawki VAT, zatem od nowego roku będzie ona wynosiła 5%.

Jeśli chodzi o ebooki, to według prognoz Bartłomieja Roszkowskiego, prezesa sklepu Nexto.pl, wartość polskiego rynku e-książek w 2010 r. sięgnie 6 mln złotych zaś 2011 może przynieść skok wartości o 100%.

E-czytanie zaczyna być coraz bardziej popularne i ten trend się już nie zatrzyma. Polscy wydawcy będą musieli otworzyć się całkowicie na e-booki jeśli marzą o podobnych statystykach co w USA.

Brak komentarzy dla: “Sprzedaż e-booków rośnie w dużym tempie...”

Prześlij komentarz