czwartek, 14 stycznia 2010

Jeff Bezos wieszczy śmierć książek

Właściwie to nie on pierwszy - ale akurat Bezos może mieć trochę racji. W końcu jego serwis - Amazon.com - sprzedał przed świętami więcej e-booków niż zwykłych książek. A teraz Jeff oświadczył, że książki miały swoje 500 lat i teraz czas, by odeszły w zapomnienie.

Szef Amazona wypowiedział się na ten temat podczas rozmowy opublikowanej w serwisie Slate - w odpowiedzi na pytanie o to, czy tradycyjny druk w końcu zniknie, oświadczył:

Tak sądzę. Nie wiem tylko, ile to potrwa. Wszyscy kochamy opowieści i kochamy narrację - uwielbiamy zatopić się w świecie autora. To nie zniknie - to na pewno przetrwa. Ale "fizyczne" książki miały swoje 500 lat. Ta technologia odniosła chyba największy sukces w historii - nie przychodzi mi do głowy nic innego, co byłoby popularne aż tak długo. Gdyby Gutenberg żył dziś, nie miałby najmniejszego problemu z rozpoznaniem i korzystaniem z takiej książki. Ale jeśli weźmiemy pod uwagę to, jak w tym czasie zmieniło się wszystko inne, to zadziwiającym wydaje się fakt, jak mało zmieniła się w tym czasie książka. Ale żadna technologia - nawet tak elegancka jak książka - nie trwa wiecznie...

Bezos przyznał też, że czasami wciąż zdarza mu się czytać papierowe książki (ale tylko wtedy, gdy nie ma innego wyjścia) i że nikt z Amazon nie spodziewał się, że Kindle odniesie aż taki sukces. Polecamy cały wywiad - można go przeczytać w serwisie Slate.com.

Brak komentarzy dla: “Jeff Bezos wieszczy śmierć książek”

Prześlij komentarz