środa, 6 stycznia 2010

Zmniejszą VAT na e-booki?

Prezes Polskiej Izby Książki Piotr Marciszuk zaapelował do członków PIK o poparcie petycji w sprawie obniżenia stawki VAT na książki elektroniczne i zrównanie stawki VAT na książki w każdej postaci, niezależnie od medium, w jakim zostały opublikowane. Gdyby petycja poskutkowała, oznaczałoby to po 2010 roku obniżenie cen e-booków.

Obecnie stawka VAT na książki elektroniczne wynosi 22 proc., co oczywiście wpływa na wyższą cenę e-booków. VAT na tradycyjne, papierowe książki jest różny w różnych krajach Unii – w Polsce, Wielkiej Brytanii i Irlandii obowiązuje zerowa stawka VAT, w Luksemburgu jest to 3 proc., a w Grecji i Hiszpanii 4 proc. Wspomniane stawki zostaną utrzymane do 31 grudnia 2010 r. Po tym terminie VAT na książki tradycyjne prawdopodobnie zostanie ujednolicony w państwach UE, stąd apel, by wyrównanie stawki podatku objęło także książki elektroniczne.

Petycję do rządów wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej napisał prezes francuskiego wydawnictwa Editions Gallimard, Antoine Gallimard. Jego list zostanie 10 stycznia 2010 przedłożony Radzie Ministrów Finansów Unii Europejskiej.

Apel prezesa PIK można przeczytać tutaj.

Brak komentarzy dla: “Zmniejszą VAT na e-booki?”

Prześlij komentarz