środa, 3 lutego 2010

Amazon w opałach - wydawnictwa podnoszą opłaty za e-booki

Wygląda na to, że już wkrótce wzrosną ceny e-booków. Amazon.com został zmuszony przez Macmilliana (jeden z największych amerykańskich wydawców książek) do podniesienia opłat za elektroniczne książki. Teraz wyższych opłat żądają także inni wydawcy!

Przypomnijmy: dotychczas cena e-booków w internetowym sklepie Amazona wynosiła od 9,99$. Dużo mniej niż w zaprezentowanym w zeszłym tygodniu sklepie iBooks Apple’a (od 13$). Jednak po premierze iBooks okazało się, że wydawcy chcą, aby w obu sklepach e-booki były w tej samej - wyższej - cenie. Macmillan doprowadził już do zmian w umowie z Amazonem. Teraz na ten sam temat ostro wypowiedziała się firma News Corp. należąca do australijskiego miliardera, Ruperta Murdocha.

News Corp. zrzesza takie wydawnictwa jak HarperCollins czy gazety "The Sunday", "The Times", "New York Post". Murdoch stwierdził, że Amazon "dewaluuje książki", zaniżając ich cenę. Dlatego wydawnictwa należące do News Corp. przeniosą się do iBooks Apple’a, gdzie ceny są bardziej zróżnicowane. Nie podoba nam się model Amazona, gdzie wszystko jest za 9,99$, powiedział Murdoch. Podobno na skutek wypowiedzi miliardera, Amazon już zgodził się na zmianę warunków umowy z News Corp.

Jak przypuszczają analitycy, w iBooks e-booki będą dostępne w cenie od 13 do 15$ za bestsellery, natomiast mniej popularne książki będą tańsze. Podobnie jak w App Store, Apple będzie pobierać 30% ceny od każdego sprzedanego produktu. Reszta pieniędzy powędruje do kieszeni wydawcy.

Brak komentarzy dla: “Amazon w opałach - wydawnictwa podnoszą opłaty za e-booki”

Prześlij komentarz