poniedziałek, 17 maja 2010

Wysoka cena hamuje wszechobecność e-czytników

Czytniki ebooków byłyby tak samo powszechne jak przenośne odtwarzacze muzyki gdyby nie ich duża cena – pisze Financial Times UK.

Firma The Boston Consulting Group przeprowadziła badanie na próbie 13 000 użytkownikach Internetu z 14 krajów w marcu br. Badanie dotyczyło nastawiania do cyfrowych treści. Z sondy wynika, że 28% ankietowanych planuje zakup tabletu albo e-czytnika w przeciągu najbliższych 12 miesięcy, a 49% zastanawia się nad kupnem w dalszym terminie 3 lat.

John Rose z BCG oznajmił, iż w sondzie przedstawiono czytniki i tablety nie jako niszowe produkty lecz jako urządzenia, które w najbliższej przyszłości staną się tak popularne jak odtwarzacze muzyki. Jednak dopóki ich cena nie spadnie – nie będą sprzedawać się jak „mp3-playery”. Według wyników sondy Amerykanie są w stanie zapłacić 100-150$ za tablet bądź e-czytnik, obywatele Chin 70-120$, a Niemcy 130-160$. Podobnie wygląda sytuacja z pytaniami o ebooki i e-prasę. Amerykanie zapłacą od 5 do 10$ za e-książkę, Chińczycy 1-2$ zaś Niemcy 7-12$. Za cyfrowy magazyn obywatel USA zapłaci 2-4$, Chin 1-2$, a nasi zachodni sąsiedzi 1-3$.

Warto przypomnieć, iż są już na rynku urządzenia w cenie 150$ (Kobo e-Reader), a dzięki nowemu chipowi Freescale iMX508 ceny czytników ebooków mogą spaść drastycznie.

Więcej informacji można znaleźć w artykule Financial Times UK.

Źródło: FT

Brak komentarzy dla: “Wysoka cena hamuje wszechobecność e-czytników”

Prześlij komentarz