piątek, 19 listopada 2010

Ekspansja e-książek coraz bardziej dynamiczna...

Dobre wiadomości płyną od stowarzyszenia Amerykańskich wydawców. AAP opublikowało raport, w którym dowiadujemy się, że sprzedaż książek tradycyjnych spada, za to wzrasta ilość kupowanych ich cyfrowych odpowiedników.

W raporcie AAP możemy przeczytać, że w sierpniu br. sprzedaż tradycyjnych książek spadła o 12,1% w porównaniu z tym samym okresem w 2009 roku. To jeszcze nie jest duży spadek. Wczytując się dalej w raport dowiemy się, że sprzedaż książek w twardej oprawie spadła o 17,4%, a książek w twardej oprawie dla dorosłych – aż o 40%!

Czy wydawcy powinni się tym martwić skoro sprzedaż e-booków wzrosła? We wrześniu 2010 r. sprzedano ich aż o 158% więcej niż w tym samym miesiącu 2009 r. co daje kwotę 39 milionów USD. W skali roku ten wzrost szacowany jest na poziomie 188,4%.

Audiobooki także zaliczyły wzrosty. Te w formie do pobrania zarobiły 7,7 miliona USD. Książki audio na fizycznych nośnikach niestety odnotowały spadek o 42,6% ze sprzedażą na poziomie 11,6 miliona. W skali roku, to spadek o 12,6%. Wygląda, że coraz wygodniejsze staje się ich pobieranie z internetu.

Według badań The International Digital Publishing Forum, trzeci kwartał 2010 był okresem bardzo dużych zarobków dla wydawców. W tym okresie sprzedano e-booków za prawie 120 milionów USD. Rok temu było to "zaledwie" 46,5 miliona USD. Tutaj zauważamy ponad dwukrotny wzrost.

Jak widać e-czytelnictwo się rozwija się bardzo dynamicznie i takie dane z USA powinny dać do myślenia polskim wydawnictwom. Nie trzeba się bać e-booków, tylko wspierać. Według prognoz Bartłomieja Roszkowskiego, prezesa sklepu Nexto.pl, wartość polskiego rynku e-książek w 2010 r. sięgnie 6 mln złotych zaś 2011 może przynieść skok wartości o 100%. Sądzę, że jest szansa na większe liczby, gdyby tylko jeszcze ceny e-książek były niższe niż książek drukowanych.

Brak komentarzy dla: “Ekspansja e-książek coraz bardziej dynamiczna...”

Prześlij komentarz