środa, 24 listopada 2010

Francja obniża VAT na e-booki!

Wielkie gratulacje dla Francji. VAT na e-booki został zmniejszony z poziomu 19,6% do 5,5%. Czy taki ruch ma szansę zostać powtórzony w Polsce?

Ustawa "e-bookowa" przegłosowana przez Francuski Senat ma jednak mały haczyk. Obniżka VAT ma dotyczyć wyłącznie tych e-booków, które mają swoje papierowe odpowiedniki i nie posiadają wzbogaconych, interaktywnych treści.

Mogłoby się wydawać, że nie jest tak źle, ale jest jeszcze jeden mały mankament - zgrzyt z prawem europejskim. Minister ds. budżetu, François Baroin, zasugerował senatowi odrzucenie poprawki ze względu, iż może ona naruszać prawo UE. Przegłosowana poprawka ma być tematem ponownej dyskusji w ramach Zgromadzenia Narodowego. Zdaniem senator Catherine Morin-Desailly, zredukowane ceny zwiększa liczbę legalnych pobierań e-booków.

Jeśli UE nie "ukarze" Francji, można byłoby zastanowić się nad zmianami także i w Polsce. Francja i Polska miałaby razem mocniejszą motywację, aby negocjować na UE traktowanie e-booków na równi z książkami drukowanymi. Czy tak się jednak stanie?

Brak komentarzy dla: “Francja obniża VAT na e-booki!”

Prześlij komentarz