czwartek, 18 listopada 2010

Kolorowe czytniki zaatakują rynek już niedługo...

Prawdą jest, że rynek urządzeń do czytania e-książek rozwija się bardzo dynamicznie. Co chwilę słyszymy o sprzęcie, który można mieć już za ok. 100-130 USD. Jednak klienci czekają już z niecierpliwością na pierwsze urządzenia z kolorowym e-papierem.

Producenci pracują bardzo mocno, aby dostarczyć klientom czytnik, który ma w jakimś sensie zrewolucjonizować dzisiejsze e-czytanie. Na targach FDP 2010 w Japonii możemy zobaczyć trochę nowinek m.in. e-reader firmy Hanvon, który jest pierwszym urządzeniem, używającym nowego, kolorowego wyświetlacza w technologii Triton. Specyfikacje urządzenia prezentują się dość solidnie.

Czytnik posiada wyświetlacz o przekątnej 9,68" w rozdzielczości 800 x 600 pikseli, która wydaje się jednak zbyt mała dla urządzenia z niemal dziesięciocalowym ekranem. Urządzenie jest w stanie wyświetlić 4096 kolorów, ma 2GB wbudowanej pamięci i slot na karty microSD. Poza tym, znajdziemy w nim mikrofon, wejście słuchawkowe 3,5 mm oraz 2 głośniki stereo. W. Łączność bezprzewodową zapewni karta WiFi i opcjonalny moduł 3G. Urządzenie posiada wsparcie dla formatów: TXT, HTML, HTXT, PDF, DOC, XLS, PPT, EPUB, HEB, JPG, BMP, TIF, GIF, MP3, WAV i WMA.

Producent rozpoczął przedsprzedaż czytnika w Chinach za równowartość 535 USD. Galerię zdjęć urządzenia można obejrzeć w serwisie netbooknews.com.

Kolejną miłą niespodziankę pokazał koncern LG. Firma zaprezentowała dwa prototypowe e-inkowe kolorowe wyświetlacze. Jeden z nich posiada 9,7 cala oraz rozdzielczość 800 na 600, drugi zaś jest zaprojektowany w bardzo podobny sposób co czytnik Nook od Barnes & Noble. 75% wyświetlacza jest czarno-białe (1200 x 1200), pozostałe 25% kolorowe (200 x 600).

Prezentację urządzeń można obejrzeć w serwisie YouTube. Film załączam poniżej.


Miło się ogląda takie zapowiedzi jednak sądzę, że e-papier potrzebuje jeszcze trochę czasu i pracy. Może już w 2012 uda się uzyskać kilkakrotnie więcej kolorów, a odświeżanie ekranu będzie o wiele szybsze niż pokazane na filmie. Ważnym elementem będzie też cena taki czytników. Producenci nie powinni straszyć klientów cenami bliskimi do cen iPada. Czekamy na dalsze informacje dotyczące rozwoju kolorowego e-papieru.

Źródła: naczytniki.pl & blog.versita.pl & netbooknews.com

2 Odpowiedzi na temat “Kolorowe czytniki zaatakują rynek już niedługo...”

Kamil Mizera pisze...

Wydaje mi się, że ta technologia będzie się rozwijać dużo dynamiczniej i być może już w 2011 roku zobaczymy pierwsze czytniki z e-papierem o zbliżonej funkcjonalności do tabletów. O tym, że dużo się dzieje wokół e-papieru widać gołym okiem. Ostatnio Delta Electronics ogłosiła, że pracuje nad trójwymiarowym e-papierem: http://ow.ly/3b8pO

Adam pisze...

@ Kamil Mizera:

Byłoby wspaniale gdyby w 2011 były już solidne kolorowe e-czytniki jednak coś mi się wydaje, tak się jednak nie stanie. Pożyjemy zobaczymy. O e-papierze w 3D słyszałem już i jestem ciekaw jak, to będzie wyglądać i czy naprawdę się to jakoś ludziom przyda? Ile taki wyświetlacz będzie kosztował? Czy to dla samego producenta będzie opłacalne?

Prześlij komentarz