piątek, 26 listopada 2010

Elastyczne ekrany już niedługo w czytnikach ebooków?

Tajwański Instytut Badania Technologi Przemysłowej (ITRI) podał, że elastyczne, super cienkie (0.1 mm) wyświetlacze AMOLED z ekranem dotykowym są już gotowe! Niebawem mają trafić na linie produkcyjne w Tajwanie i Korei Południowej.

ITRI opracowało proces produkcyjny, a do masowej produkcji przygotowuje się firma AU Optronics - mówi John Chen, dyrektor generalny Centrum Technologii Wyświetlania ITRI - Proces produkcyjny nie wymaga użycia nowych technologii, przez co nie będzie ona zbyt kosztowna.

Nowe ekrany z Tajwanu będą mogły znaleźć zastosowanie w wielu urządzeniach np. w telefonach komórkowych, urządzeniach GPS z e-papierem, rolowanych bateriach słonecznych, przenośnych ekranach umieszczanych praktycznie wszędzie - ubraniach, gazetach - do wyboru do koloru.

Obecnym celem projektu jest stworzenie odpornego, elastycznego e-czytnika książek dla uczniów szkół. W chwili obecnej problemem jest funkcjonalność ekranu dotykowego, ale ITRI rozpoczyna już współpracę z firmą specjalizującą się w tej dziedzinie.

Licencja na nową technologię jest już w posiadaniu dwóch firm z Tajwanu i Korei Płd. (prawdopodobnie Samsunga lub LG). Chen mówi, że ITRI nie przyznaje licencji na wyłączność, więc technologia może trafić do wielu różnych urządzeń.

Cena wyświetlaczy nowej generacji powinna być dość niska. Do ich produkcji używa się mniejszej liczby materiałów. Możliwości nowych wyświetlaczy można obejrzeć w serwisie YouTube.


Źródło: idg.pl

Brak komentarzy dla: “Elastyczne ekrany już niedługo w czytnikach ebooków?”

Prześlij komentarz