środa, 10 listopada 2010

Szef francuskiego Amazona ostrzega przed zbyt dużymi cenami ebooków

Szef francuskiego oddziału Amazon.com, Xavier Garambois, ostrzega, że jeśli ceny ebooków nie będą od 30% do 40% tańsze niż papierowe wersje książek, to "ten rynek nie ruszy się z miejsca".

Specjalny projekt ustawy regulujący ceny cyfrowych książek jest już "w drodze" do Francuskiego parlamentu, co oznacza, że kwestia, kto będzie ustalał ceny, zostanie ustalona. "Będziemy ciągle kontynuować nasze prośby do wydawców, by obniżali ceny cyfrowych książek (...)" powiedział Garambois w wywiadzie dla Le Figaro.

CEO Amazon France stwierdził, że firma obniżyła ceny ebooków w USA specjalnie, aby uruchomić rynek e-publikacji. Pozytywny rezultat jest widoczny gołym okiem skoro coraz więcej osób przerzuca się z druku na cyfrę. Oczywiście jest to także spowodowane faktem, że dostępność tytułów, jak i samych urządzeń, jest nieporównywalnie większa niż we Francji. Amerykańscy wydawcy przygotowują książki w wersjach cyfrowych dla Kindle już od prawie 6 lat, co daję ładną liczbę 750 000 dostępnych tytułów na czytnik Kindle.

Cieszę się, że nie tylko u nas w kraju podejmuje się walkę ze standaryzacją cen wydań elektronicznych książek. Polscy wydawcy ustalają ceny ebooków takie same jak wersji papierowych w twardych okładkach (a czasem nawet wyższe!) blokując przy tym szybszy rozwój rynku. Według prognoz Bartłomieja Roszkowskiego, prezesa sklepu Nexto.pl, wartość polskiego rynku e-książek w 2010 r. sięgnie 6 mln złotych zaś 2011 może przynieść skok wartości o 100%. Jest szansa na jeszcze większe liczby, gdy tylko wydawcy obniżą ceny e-booków - przynajmniej o 20%, zachęcając właśnie do ich kupna. Już nie raz pisałem, że według badań e-czytelnicy kupują więcej publikacji. Im więcej tytułów wydawcy udostępnią tym lepiej dla nas i dla czytelnictwa w Polsce.

Mam nadzieję, że po udanych 14. Targach Książki w Krakowie wydawcy zauważą, że wersje cyfrowe przyciągają coraz większą rzeszę czytelników i warto o nich zawalczyć zachęcając ich do kupna tańszej wersji cyfrowej.

Brak komentarzy dla: “Szef francuskiego Amazona ostrzega przed zbyt dużymi cenami ebooków”

Prześlij komentarz