piątek, 19 marca 2010

Amazon ostro pogrywa z wydawcami

Jak podaje New York Times Amazon.com postraszył co poniektórych wydawców zaprzestaniem sprzedaży ich książek jeśli nie zgodzą się na warunki cenowe ebooków.

Taka wiadomość pojawiła się zaraz po uruchomieniu sklepu konkurenta - Apple. Większość największych amerykańskich wydawców, oprócz Random House, może ustalać własne ceny w sklepie Apple iBookstore. Takiej możliwości nie mają w przypadku umowy z Amazon.com.

Już wcześniej w tym roku doszło do brzydkiego starcia Amazona z Macmillan, kiedy to ten pierwszy usunął przycisk "zakup" ze stron produktów Macmillana, wymuszając na nim akceptację amazonowskich cen książek w wersjach cyfrowych na Kindle. Amazon w końcu uległ, ale widocznie nie do końca opuścił swoją linię ataku.

W kraju kwitnącej wiśni też ujawniają się głosy niezadowolenia. Wydawcy w Japonii są mocno zaniepokojeni aktywnością księgarni, jeśli chodzi o pozyskiwanie praw do e-książek oraz ich sprzedaży pod Kindle na tamtejszym rynku.

W lutym ponad 20 firm powołało nową organizację o nazwie Nihon Denshi-Shoseki Shuppansha Kyokai (Stowarzyszenie japońskich wydawców książek elektronicznych). Była to reakcja na pogłoski, według których Amazon ma zamiar wprowadzić w bliskiej przyszłości japońską wersję swojego czytnika Kindle i chce pozyskiwać prawa do e-booków bezpośrednio od autorów, oczywiście za wyższe tantiemy, niż warunki oferowane im przez wydawców.

Wygląda na to, że rynek księgarski w USA i poza jego granicami staje się coraz większym polem bitwy. Amazon jako potentat, dyktuje warunki mniejszym od siebie i robi to co mu się podoba. Mam wrażenie jednak, że niedługo skończy panowanie Amazona.

Brak komentarzy dla: “Amazon ostro pogrywa z wydawcami”

Prześlij komentarz