środa, 3 marca 2010

Książka Audio Roku 2009 - Rusza druga edycja konkursu

Z początkiem marca ruszyła druga edycja konkursu Książka Audio Roku. Spośród zgłoszonych przez wydawców tytułów jury wybierze najlepsze audiobooki w takich kategoriach jak:
 • „dla dzieci i młodzieży”,
 • „literatura faktu i reportaże”,
 • „literatura piękna”,
 • „kryminał i sensacja”,
 • „poradniki”,
 • „oprawa graficzna”.
Ogłoszenie wyników nastąpi w maju 2010.
Organizatorem konkursu jest jeden z największych sklepów internetowych z audiobookami Nexto.pl, we współpracy z Biblioteką Analiz, firmą badającą rynek wydawniczy. Partnerem Głównym przedsięwzięcia jest firma Aleksandria, prowadząca sklep internetowy pod adresem Audiobook.pl.

Celem konkursu jest przede wszystkim promocja wciąż nowej na polskim rynku formy obcowania z literaturą, jaką jest książka do słuchania.

- Zależy nam na oswojeniu się szerokiej publiczności ze słuchaniem słowa mówionego. Promujemy tym samym przyjemny i cenny nawyk, jakim jest słuchanie rodzimych produkcji. Zachęcamy także wszystkich do sięgnięcia po ten ekscytujący format, jakim jest książka audio – mówi Bartłomiej Roszkowski, prezes NetPress Digital, spółki prowadzącej serwis Nexto.pl, będący największym w Polsce sklepem z książkami audio oraz e-bookami i prasą w wersji elektronicznej.

- Zależy nam na tym, by dostrzegać i rekomendować czytelnikom najlepsze dzieła z tej kategorii – zarówno pod względem literackim, jak i interpretacji lektora – dodaje Łukasz Gołębiewski, prezes Biblioteki Analiz.

W tym roku będą mogli także głosować internauci. Dla głosujących przewidziany jest konkurs z nagrodami rzeczowymi.

Rynek audiobooków rozwija się w Polsce bardzo dynamicznie. Według badań tej firmy, wartość rynku audiobooków w Polsce (w cenach wydawców) wzrosła w latach 2006-2008 z 2,7 mln zł do 16,8 mln zł. Jeszcze kilka lat temu oferta tytułów na rynku liczyła zaledwie 100 tytułów. Obecna oferta tytułów to ponad 1200 pozycji. Książki audio odpowiadają na potrzeby nowoczesnego, zabieganego „czytelnika”, który często nie ma czasu na czytanie, a chciałby mieć stały kontakt z najlepszą literaturą. Dziś oferta obejmuje m.in.:
 • bajki i klasykę literatury,
 • literaturę faktu,
 • współczesną beletrystykę,
 • literaturę religijną,
 • przewodniki turystyczne.
Na rynek wydań audio weszli zarówno tradycyjni wydawcy (m.in.: Bellona, Muza, W.A.B., Media Rodzina, Wilga, Studio Emka, Albatros, Sonia Draga, Świat Książki), jak i zupełnie nowe firmy, które wyspecjalizowały się w ofercie audio (Biblioteka Akustyczna, Propaganda, Pramatek Audio, Qes, Auditus, Aleksandria, MTJ, StoryBox.pl i wielu innych).

Wbrew wcześniejszym oczekiwaniom książka audio nie pojawiła się na stacjach benzynowych, ale znalazła sobie wreszcie miejsce w księgarniach, a przede wszystkim w Internecie. Powstała masa nowych sklepów, jak choćby Audiobook.pl, Audioteka.pl czy DoSluchania.pl.

O konkursie

Pierwsza edycja konkursu spotkała się z ogromnym zainteresowaniem wydawców, mediów i wszystkich osób zainteresowanych książkami audio w Polsce. Zgłoszonych zostało aż 116 tytułów przez 23 wydawców. Spośród wszystkich zgłoszeń nominowanych zostało po 8 tytułów w ramach pięciu kategorii merytorycznych oraz 14 tytułów w kategorii „Oprawa graficzna”. Skład jury stanowili uznani eksperci, którzy od lat prywatnie lub zawodowo związani są z książkami audio. To jednocześnie nazwiska reprezentujące różne obszary twórczości, co dla wydawców i sympatyków książek audio było gwarancją rozmaitego spojrzenia na poddawane ocenie tytuły.

Lista zwycięzców według kategorii w pierwszej edycji konkursu przedstawia się następująco:
 1. Dla dzieci i młodzieży: "Księga Dżungli" - Rudyard Kipling (Promatek Audio) – Lektorzy: Adam Hutyra, Marcin Nowakowski
 2. Kryminał i sensacja: "Zły" - Leopold Tyrmand (Agora S.A.) – Lektor: Marek Kondrat
 3. Literatura faktu i reportaże: "Astor Piazzolla. Moja historia" - Natalio Gorin (Polskie Wydawnictwo Muzyczne S.A.) – Lektor: Waldemar Malicki
 4. Literatura piękna: "Folwark zwierzęcy" - George Orwell (Muza S.A.) – Lektor: Tadeusz Sznuk
 5. Poradniki/Inne: "Praktyczne metody osiągania sukcesu cz.1 Zdobywanie fortuny" - M.R. Kopmeyer (Audioclub Sp. z o.o., Bellona S.A.) - Lektor: Jan Wilkans
 6. Oprawa graficzna: "Imperium. Postscriptum" - Ryszard Kapuściński (Agora S.A.) oraz dwa wyróżnienia w tej kategorii dla książek: "Folwark zwierzęcy" – George’a Orwella (Muza S.A.) i „Merde! Rok w Paryżu” - Stephena Clarke’a (Biblioteka Akustyczna)
Zarówno wyróżnione jak i nominowane nagrania to znane i bestsellerowe produkcje ostatnich lat, które są adaptacjami polskiej i światowej literatury. Imponujące jest również grono lektorów, którzy brali udział w ich realizacji. Wśród czytających nominowane audiobooki można znaleźć między innymi takie sławy jak:
 • Marek Kondrat,
 • Tadeusz Sznuk,
 • Jerzy Stuhr,
 • Jan Englert,
 • Jerzy Trela,
 • Piotr Fronczewski
 • Krystyna Czubówna.
Z drugiej strony, oprócz wspomnianych pozycji bestsellerowych, na liście nagrodzonych i nominacji znalazły się tytuły nieco mniej popularne, wydane przez mniejszych wydawców. Te również wyróżniają się jakością produkcji, prezentują wysoki poziom literacki i w konsekwencji zasługują na uwagę odbiorców.

Więcej informacji na temat poprzedniej edycji pod adresem: http://www.ksiazkaaudioroku.pl/poprzednie_edycje/2008/archiwum/roztrzygnieto-konkurs-na-ksiazke-audio-roku-2008_15

Źródło: Informacja prasowa

Brak komentarzy dla: “Książka Audio Roku 2009 - Rusza druga edycja konkursu”

Prześlij komentarz