wtorek, 20 kwietnia 2010

40 nominowanych tytułów - Książka Audio Roku 2009

W drugiej edycji konkursu Książka Audio Roku jury nominowało 40 tytułów, z takich kategorii jak literatura dla dzieci i młodzieży, kryminał i sensacja, literatura faktu i reportaże, beletrystyka i poradniki. Osobna kategoria to graficzne opracowanie publikacji. Uroczyste ogłoszenie zwycięzców nastąpi 13 maja, w Pałacu Kultury i Nauki, w dniu otwarcia I Warszawskich Targów Książki.

Wśród nominowanych audiobooków znalazły się tak różnorodne propozycje jak „Lolita” Vladimira Nabokova w interpretacji Mieczysława Morańskiego, „Stuhrowie. Historie rodzinne” Jerzego Stuhra czytane przez… Jerzego, Macieja i Mariannę Stuhrów, „Margot” Michała Witkowskiego, której głosu użyczył sam autor, „Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną” Doroty Masłowskiej, czytana przez Grzegorza Przybyła, czy „Wroniec” Jacka Dukaja, w interpretacji Jana Peszka.

Publikacje walczące o laury w poszczególnych kategoriach to prawdziwa „śmietanka”, jeżeli chodzi o ubiegłoroczne produkcje. To tytuły znakomite literacko, czytane przez świetnych lektorów, efektownie wydane, a w związku z tym zasługujące na uwagę polskiego czytelnika, czy może raczej słuchacza – ocenia Bartłomiej Roszkowski, prezes Nexto.pl, jednego z największych sklepów internetowych z audiobookami, zarazem organizatora konkursu.

Audiobooki ocenia jury, w skład którego wchodzą osoby od lat zawodowo związane ze słowem i dźwiękiem: Jolanta Fajkowska – dziennikarka i prezenterka telewizyjna, Agnieszka Rogińska – lektorka i dziennikarka, Janusz Kukuła – reżyser Teatru Polskiego Radia, Andrzej Pągowski – artysta, plastyk, Michał Żebrowski – aktor, Romuald Roczeń – legenda muzyki szantowej, Łukasz Gorycki – producent muzyczny, kompozytor, Maciej Foks – wykładowca UW, publicysta branżowy oraz Bartłomiej Roszkowski – szef Nexto.pl i Łukasz Gołębiewski – prezes Biblioteki Analiz, współorganizatora konkursu.

Nowością tegorocznej edycji jest oddawanie głosów na audiobooki przez internautów (głosować można pod adresem: http://www.ksiazkaaudioroku.pl/2009/wyniki).

Jednym z celów, jakie przyświecają organizatorom, jest uczynienie z KAR konkursu na wzór The Audies, najbardziej prestiżowej nagrody przemysłu książek do słuchania na świecie. Od 1996 roku honoruje ona najlepsze dokonania branży amerykańskiej, przyznając nagrody aż w 30 kategoriach, m.in. „najlepsza produkcja”, „wykonanie wielogłosowe”, „słuchowisko” czy „interpretacja w wykonaniu autora książki”. Oczywiście, wiele z kategorii dotyczy gatunków literackich czy opracowania graficznego tytułu. Publikacje zgłaszane są przez wydawców, spośród których do nagród nominowanych jest pięć książek w każdej z kategorii. The Audies organizowane są przez Stowarzyszenie Wydawców Audiobooków (APA). Jego cel to m.in. utrwalenie wśród odbiorców świadomości istnienia formatu wydawniczego, jak książka do słuchania, i docenienie najlepszych pozycji, jakie ukazały się na rynku w roku poprzednim.

Więcej informacji na temat konkursu pod adresem: www.ksiazkaaudioroku.pl

Brak komentarzy dla: “40 nominowanych tytułów - Książka Audio Roku 2009”

Prześlij komentarz