wtorek, 20 kwietnia 2010

e-Ink 2 z kolorowym i płynnym odtwarzaniem wideo?

(C) BBC
Technologia e-Ink wykorzystywana w wielu czytnikach ebooków ma swoje wady i zalety. Wadą może być wolne odświeżanie, które uniemożliwia oglądanie materiałów wideo (alternatywą jest szybki pokaz slajdów) i to, że na chwilę obecną brak jest czytników z kolorowymi wyświetlaczami e-ink (prócz prototypów). Zaletą jest nie męczenie oczu przy czytaniu e-książek. Połączyć to wszystko chce holenderska firma Liquidvista.

Firma rozwija technologię o nazwie "electrowetting" polegającą na wykorzystaniu małych ładunków elektrycznych do wprawiania w ruch cząstek kolorowego oleju (można zobaczyć przykład na filmie BBC). Dzięki takiemu użyciu, obraz ma bardzo szybki okres odświeżania. Według przedstawicieli Liquidvista, nowy wyświetlacz może zmieniać obrazy z prędkością do 50-60 razy na sekundę oraz ma zużywać czterokrotnie mniej energii niż LCD. Dodatkowym atutem jest zadowalające działanie ekranu wystawionego na działanie światła słonecznego. Wyświetlacz skierowany na słońce filtruje naturalne światło przez cząstki oleju. Im jaśniejsze światło tym żywsze kolory przybiera ekran, natomiast używany w mroku automatycznie przestawia się na podświetlenie.

Szef firmy, Guy Demuynck, stwierdził iż tę technologię może spotkamy w przyszłości w innych urządzeniach np. telefonach, notebookach czy tabletach. Zakończenie prac nad projektem planowane jest na połowę 2011 roku.

Brak komentarzy dla: “e-Ink 2 z kolorowym i płynnym odtwarzaniem wideo?”

Prześlij komentarz